Hírek : U15: új csoportbeosztás? |
U15: új csoportbeosztás?
DA 2007.09.08. 09:15
Tizenhat egyesület képviselője vett részt azon a „nem hivatalos” tanácskozáson, pénteken a Magyar Labdarúgó-szövetség székházában, amelyre a női labdarúgással foglalkozó egyesületek vezetőit, edzőit invitáltuk. Az együtt töltött fél nap után elmondhatjuk, volt értelme, jó ötletek, jó kezdeményezések születtek – ugyanakkor minden hasonló alkalommal megállapíthatjuk, annyi a megoldandó probléma, a feladat, hogy igazából csak belekapni lehet, a teljes vertikumot áttekinteni lehetetlen.
Visszatekintve a mögöttünk hagyott fél napra, azt mondhatjuk, az utánpótlás került a megbeszélés fókuszába. Ha az eredeti forgatókönyv talán nem is ez lett volna, az U15-ös csoportbeosztás szinte mindegyik klubra jelentős, helyenként vállalhatatlan terhet rakott. A tanácskozás résztvevői úgy döntöttek, kezdeményezik, hogy a Versenybizottság készítsen új, a csapatok földrajzi elhelyezkedését jobban figyelembe vevő beosztást, és erre konkrét javaslatot adtak. Ha a Versenybizottság ezt – Király Gábor úr közvetítésével – elfogadja, az többszázezer forint (!) megtakarítást jelenthet az egyesületeknek.
A napi, konkrét gondoktól a jövő felé fordulva, a klubok képviselői egyetértettek abban, hogy a női utánpótlás foglalkoztatásának jelenlegi rendszere nem jó.
Az Olimpia NFK képviseletében magunk is elmondtuk, jelenlegi formájában – 15-16 éves, többségében nagypályás játékosok játszanak évente 8-10 alkalommal, keresztpályán – nem tartjuk jónak az U15-ös bajnokságot, a felnőtt labdarúgás előszobájának számító U17 megerősítésre szorul, és szükség volna az U15-nél eggyel kisebb korosztály (U13) foglalkoztatására, versenyeztetésére is.
Ahhoz képest, hogy a többi hozzászóló is szinte kivétel nélkül a változások szükségességéről beszélt, váratlanul kevés konkrét, reformot jelentő javaslat született. (Nem hagyható figyelmen kívül ugyanakkor a szakág jelenlegi, általános pénzügyi helyzete. Ahol a felnőtt bajnokságban versenyző csapat versenyeztetése is napi gondot jelent, aligha gondolhatnak a vezetők utánpótlás „reformra” – még, ha érzik is ennek szükségességét.)
A megbeszélésen kikristályosodott javaslat szerint a 2009-2010-es bajnokságtól kezdve az NB I-es csapatok számára kötelező lesz U17-es csapat versenyeztetése. Sajnos süket fülekre talált az az elképzelésünk, hogy a szakág ezt már a következő szezontól vezesse be: meggyőződésünk, hogy akinek jelenleg nincsenek ilyen korosztályú versenyeztethető játékosai, az nem szűk két évig folyamatosan építkezni fog, hanem a határidő lejárta előtt igyekszik tüzet oltani. Javasoltuk, hogy az U17-es bajnokságban bármilyen életkorú kapus védhessen, hogy ezzel segítsük megoldani a felnőtt csapatok tartalékkapus problémáját – később ez az ötlet gellert kapva úgy módosult, hogy a túlkorosokra általában nem lesz életkori korlátozás.
Az U15-ös bajnokság nagy valószínűséggel változatlan marad (illetve: az U17-et versenyeztetők számára az U15 nem kötelezettség, lehetőség lesz), ha csak azt nem tekintjük változásnak, hogy minden évben eggyel kevesebb túlkorost lehet majd játszatni. Többet, mást akartunk, de beláttuk, hogy zsákutcában járunk: ameddig nincs mindenkinek ifjúsági csapata – márpedig, ha reálisan nézzük, ez még akár egy évtizedig is így lesz – nem lehet „lejjebb tolni” a keresztpályás bajnokság életkorát. Ha ugyanis ez U14, pláne U13 lenne – lyuk keletkezne a serdülőből kiöregedők és a felnőttbe belépők között.
Kiss László és Bajzik „Hobó” beszámolt róla, hogy a Budapesti Labdarúgó-szövetség torna rendszerben versenyeztetni kívánja az U13-as leány csapatokat. Az elképzelés jó, azzal, hogy igyekszik bevonni az iskolákat, a női futball új játékosokhoz juthat. Látható ugyanakkor, hogy a pályaméret (20 x 40), illetve a többségében kezdő csapatok játéktudása, nem oldja meg az egyesületekben évek óta képzettek problémáit.
Sajnos, nem tudtunk érdemben beszélni az MLSZ főtitkára, Füzesi Zsolt úr által egyesületünknek írt levélről, amelyben egyértelművé teszi, hogy az MLSZ által szervezett bajnokságokban 11 évesnél idősebb lányok nem játszhatnak. Kiss László és Bajzik Hobó tájékoztatása szerint hasonló lépésre készül az eddig roppant liberális BLSZ is. A probléma ugyanakkor nem elsősorban budapesti – és számunkra meglepő módon a többi klubot egyáltalán nem izgatja. Ettől függetlenül, továbbra is kérdezzük, hol fog focizni az a 11 éves – esetleg már három-négy éve játszó – kislány, akitől 100-150 kilométernyire van a legközelebbi női csapat?
A kislányok ügyében a „férfi futballal” már csak azért is fontos lenne párbeszédet folytatni, mert könnyen elképzelhető, hogy a leány U13-as csapatok számára az kínálja a legolcsóbb, legintenzívebb és legjobb szakmai színvonalat nyújtó versenyeztetést, ha a megyéjük U10-es bajnokságában játszanak. Már, ahol ritka kivételként van ilyen…
|