Hírek : Játék - határok nélkül |
Játék - határok nélkül
2007.08.19. 19:36
Honlapunk rendszeres olvasói többször olvashattak már arról a kapcsolatról, amely a svéd Höllvikens GIF és az Olimpia NFK között alakult ki. A barátság a svéd csapat egyik edzője, az egyébként erdélyi, háromszéki származású – Partin Kornél kezdeményezésére formálódott. Szerencsénk volt, van vele, mert miután a kapcsolatfelvétel óta járt már a családjával, Theodorával és Nicole lányukkal Magyarországon, a személyes benyomások alapján mondatjuk: remek emberek. Ráadásul, a személyes találkozóra a nem túl távoli jövőben újra lesz lehetőség: U13-as csapatunkat október közepére Svédországba várják, egy rangos tornára.
A Partin családdal beszélgetve a magyar érdeklődőnek könnyen tátva marad a szája, ha a svédországi sportolási lehetőségekről, a svéd női labdarúgásról hall. Cornelék (azaz Kornélék) Svédország déli részén, Trelleborgban laknak, csapatuk a negyvenezres város szomszédságában, a hétezres lélekszámú Höllvikenben székel. Miután Svédország területe óriási, a különböző bajnokságokban szereplő csapatokat területi zónákba osztják. Trelleborg és Höllviken a déli zónába tartozik – ebben a régióban 380 klub (!) iparkodik. Magában Höllvikenben három klub működik: a GIF Höllviken (ez Nicole klubja), az FC Höllviken, és BK Näset. A számunkra legfontosabb egyesület, a GIF kilenc (!) korosztályt foglalkoztat: a 6-8, a 9-10, a 11-12, a 13, a 14, a 15, és a 16 évesek csapatát, valamint a juniorokat és a IV. osztályban szereplő felnőtteket.
A svéd futball érdekessége, hogy a bajnokságokat az egyes korosztályok számára különböző szinteken (A-, B-, C-) írják ki, és az edzők csapatuk játékerejének felmérése után, maguk dönthetik el, hogy hova neveznek.
Cornel büszkén említette a svéd labdarúgás „nulltolerancia" kezdeményezését, programját: ennek a lényege, hogy a gyerekcsapatok környékén a legszigorúbban azt büntetik, ha valaki visszaszól az edzőjének, kritizálja a játékvezetőt, esetleg veszekszik a csapattársával. A program abból az alapvetésből indul ki, hogy mindenki azért megy focizni, hogy jól érezze magát, örömét lelje a játékban, és nyilván mindent megtesz a közös siker érdekében. Ha valaki mégis hibázik, az edzője dolga és felelőssége a következő lépés – senki másé. A játékvezetőknek is megfellebbezhetetlen tekintélyt biztosító „nulltolerancia” azért is érdekes, mert a kicsik meccseit többségében nagyobb (futballista) gyerekek vezetik, akik ezzel maguk is tanulják a szabályokat és a saját bőrükön tapasztalhatják, nem minden esetben könnyű ítélkezni.
Nicole-ról, Cornel és Theodora magyarul gyönyörűen beszélő kislányáról is kötelező szót ejteni. Niki tizenegy éves, és miután hatévesen Arany Delfin-úszóversenyt nyert, asztaliteniszben a fiúk között versenyezve bronzérmes lett, a Stav Sten Trelleborg kézilabda-csapatában ontotta a gólokat, a labdarúgást választotta kedvenc sportjául. Szinte minden poszton játszott már, de igazán a csatársorban érzi jól magát. Az elmúlt futballév 118 mérkőzésén (a bajnoki, kupa- és edzőmeccseket is figyelembe véve) 180 gólt szerzett.
A Höllvikens GIF futballistái közül bizonyosan ő várja a legjobban a magyar lányokat. „Készül”, hiszen van már magyar válogatott és Olimpia meze is. Amikor nálunk járt, örült az ajándékoknak, de a „főszám” azért az új családtag, a Sepsiszentgyörgyről hazavitt kiskutya volt.
Ahogy a Partin családod ismerjük, mire a lányok Svédországba érnek, az apró szőrgombóc is érteni fogja a magyar „vezényszavakat”!
|